168.192.l.l

168.192.l.l

168.192.l.l, modem arayüzüne girişte en çok giriş yapılmaya çalışılan IP adreslerinden biridir. Ancak IP adresinin bu şekilde yazımı doğru değildir. Çünkü IP adreslerinde sadece sayılar ve nokta bulunur. Bu şekilde düşünüldüğünde 168.192.1.1 adresinin doğru olduğunu düşünebilirsiniz (bu genellikle yapılan bir hatadır) ancak modem paneline giriş yapmak için doğru IP adresi 192.168.1.1‘dir. IP adreslerinin akılda tutulması zor olduğundan bazen bu şekilde karışıklıklar olabilmektedir.

168.192.l.l Giriş

168.192.l.l giriş için yapılması gereken işlemlerin tamamı yazının ilk paragrafında da belirttiğimiz gibi 192.168.1.1 giriş için yapılması gereken işlemlerdir. Detaylı bilgi edinmek için anasayfamızı ziyaret edip sırasıyla gerekli adımları takip ederek modem paneline giriş yapabilirsiniz. Burada da kısaca özetlemek gerekirse:

  • Tarayıcınızın adres satırına 192.168.1.1 yazın veya buraya tıklayın.
  • Açılan sayfada sizden kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyecektir. Bunları bilmiyorsanız ilk olarak modem kullanım kılavuzuna veya varsa modeminizin altında bulunan etikete bakabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreniz genellikle burada yazmaktadır. Ancak her ikisinde de bilgilerinizi bulamıyorsanız anasayfamızdaki listeden en çok kullanılan modem kullanıcı adı şifrelerini görebilirsiniz.
  • Gerekli bilgileri edindikten sonra giriş işlemini yapabilirsiniz. Buradan sonra karşınıza modem yönetim paneli gelecektir. Bu sayfadan modeminize ait tüm ayarları değiştirebilmektesiniz. Ancak kritik noktalarda değişiklik yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir çünkü yanlış düzenlemelerde internet bağlantınız kesilecektir. Böyle bir durumda hizmeti aldığınız firmanın teknik destek hattını arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz yalnızca gerekli alanlarda değişiklik yapmanız ve modeminiz destekliyorsa bu işlemleri yapmadan önce yedek dosyası oluşturmanızdır. Pek çok modem artık ayar yedekleri oluşturma işlemini desteklemektedir.