192.168.2.1

192.168.2.1

192.168.2.1; Türk Telekom, Turkcell Superonline, Vodafone, Türknet gibi internet sağlayıcılarının verdiği TP-Link, ZyXEL, Huawei, Asus, Tenda vb. marka modemlerin yöentim arayüzüne giriş yapılması için belirlediği IP adresidir. Bu adresi kullanarak cihazınızın internet bağlantı ayarları, kablosuz ağ (Wi-Fi) ayarları, güvenlik ayarları ve bunun dışındaki tüm ayarları yapılabilmektedir. 192.168.2.l giriş için yapılması gerekenler 192.168.l.l modem giriş işlemleri ile aynıdır. Modem arayüzüne giriş yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

192.168.2.1 Giriş

 1. İnternet tarayıcısında (Chrome, Firefox, Internet Explorer vb.) adres satırına 192.168.2.1 yazın ve enter tuşuna basın. Tarayıcınız size 192.168.2.l adresini öneriler arasında gösterse da bu bağlantıya tıklamayın. Bu IP adresi doğru değildir, çünkü IP adreslerinde harf bulunmaz. Bu şekilde bir öneriyle karşılaşmanızın nedeni pek çok kişinin IP adresini yanlış yazmaları sebebiyle Google gibi arama motorlarının bunu önerilerde göstermesidir. Eğer yanlış yazdığınızı düşünüyorsanız buraya tıklayın.
 2. IP adresini doğru yazdıysanız veya üstteki linke tıkladıysanız modem giriş sayfasıyla karşılaşacaksınız. Bu aşamada eğer sayfa bulunamadı veya sayfa görüntülenemiyor gibi bir hata mesajı görüyorsanız ya IP adresiniz hatalıdır ya da cihazdan kaynaklanan bir sorun vardır. Emin olmak için ilk önce modem IP adresinizin 192.168.2.1 olup olmadığını kontrol edin.
 3. Giriş sayfasında sizden kullanıcı adı ve şifrenizi yazmanız istenecektir. Bu bilgiler modeminizle birlikte gelen kullanım kılavuzunda veya modemin altına yapıştırılan etikette yazmaktadır. Eğer bu bilgileri bulamıyorsanız modem şifreleri sayfasından en çok kullanılan kullanıcı adı ve şifreleri öğrenebilirsiniz.
 4. Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Burada yapacağınız değişikliklerde dikkatli olmalısınız. Hatalı işlemler sonucunda internet bağlantınız kopabilir. Bu yüzden herhangi bir ayarı değiştirmeden önce yedek almanız ya da mevcut ayarları bir yere kaydetmeniz hata yapmanız durumunda tekrar eski ayarlara dönmenizi kolaylaştırır.

192.168.2.1 Kullanıcı Adı ve Şifresi Nasıl Öğrenilir?

192.168.2.l giriş için kullanıcı adı ve şifreleri modem şifreleri sayfasından öğrenebilirsiniz. Buradaki bilgilerle modem arayüzüne giriş yapamıyorsanız modeminizi resetleyerek şifrenizi fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bunun için modemin arkasındaki reset düğmesine 15 saniye iğne yardımıyla bastırmanız yeterli olacaktır. Reset sonucunda modeminiz fabrika ayarlarına döneceği için artık listedeki şifre ile giriş yapabilirsiniz.

En sık kullanılan kullanıcı adı ve şifreler şunlardır:

 • Türk Telekom:
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: turktelekom
 • TTNET:
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: ttnet
 • Türknet:
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: admin veya turknet
 • Turkcell Superonline:
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: superonline